OČKOVACÍ CENTRUM LÉKAŘSKÉ FAKULTY OU - OČKOVACÍ CENTRUM PRO VEŘEJNOST

Žlutá zimnice

Žlutá zimnice

Aedes aegypti or yellow fever mosquito sucking blood on skin,Macro close up show markings on its legs and a marking in the form of a lyre on the upper surface of its thorax

ŽLUTÁ ZIMNICE

Žlutá zimnice je velice nebezpečné krvácivé hořečnaté onemocnění přenášené komáry. Způsobuje jej virus žluté zimnice patřící mezi flaviviry. Jedná se o onemocnění s vysokou smrtností a vyskytuje se ve střední Americe a v rovníkových oblastech Jižní Ameriky a Afriky.

Přenos a zdroj žluté zimnice

Zdrojem nákazy je nemocný člověk, opice či primát, k přenosu dochází poštípáním infikovaných komárů různých druhů.

Jak se projevuje?

Onemocnění probíhá ve dvou stádiích. Během prvního stádia dochází náhlému rozvoji onemocnění, objevuje se vysoká horečka, třesavka, nauzea, zvracení a bolest v zádech. Na tvářích, na spojivkách a jazyce dochází k zarudnutí (červené stádium). Po krátké úlevě nastupuje druhé stádium, při kterém dochází ke krvácení do trávicího traktu, dutiny ústní a kůže. Během této fáze dochází také k poškození jater a objevuje se ikterus (žluté stádium).

Jedinou spolehlivou ochranou před nemocí je očkování. Některé státy Afriky a Střední a Jižní Ameriky při příletu vyžadují prokázání se potvrzením o absolvovaném očkování zápisem v Mezinárodním očkovacím průkazu (MOP), bez nějž neumožní cestovateli vstup do země.

Stamaril

Stamaril je vakcína, která chrání proti viru žluté zimnice.

Pro koho je vakcína určena?

Očkování je určeno pro osoby, které cestují do zemí tropické a subtropické Afriky, Střední a Jižní Ameriky. Aktuální seznam zemí, které při vstupu vyžadují prokázání se očkováním proti žluté zimnici je uveden na webu Světové zdravotnické organizace (WHO) zde:

https://www.who.int/publications/m/item/countries-with-risk-of-yellow-fever-transmission-and-countries-requiring-yellow-fever-vaccination-(november-2022).

Seznam poskytovatelů zdravotních služeb, kteří provádějí očkování proti žluté zimnici – Ministerstvo zdravotnictví (mzcr.cz)

V našem očkovacím centru vystavujeme Mezinárodní očkovací průkaz za poplatek 100 Kč.

Jaké je dávkování této vakcíny?

Vakcína Stamaril je podávána jednou dávkou nejméně 10 dnů předtím, než potřebujete být chráněn(a) před žlutou zimnicí. Ochrana vakcínou trvá nejméně 10 let a může být celoživotní. Vakcína se očkuje do horní části paže.

Musím se nechat přeočkovat?

Ne, přeočkování se neprovádí. Očkování jednou dávkou je považováno za doživotní ochranu.

Můžou po aplikaci vakcíny vzniknout vedlejší účinky?

Po očkování se můžou dostavit bolesti hlavy, svalů, zarudnutí kůže a otok v místě vpichu injekce nebo také bolest v místě vpichu injekce. Aplikace vakcíny může být spojena s nežádoucími účinky, které jsou popsány v příbalovém letáku přípravku.

Jak mohu vytvořit rezervaci na očkování proti Žluté zimnici?

Rezervace Vám bude vytvořena na základě Vámi vyplněného dotazníku k očkování. Jakmile vyplníte dotazník, v nejbližší době Vám zavolá/napíše pracovník Očkovacího centra LF OU, se kterým si společně domluvíte termín Vašeho očkování.

OBJEDNAT K OČKOVÁNÍ

Vámi zvolené datum rezervace má pouze informační charakter pro pracovníky Očkovacího centra. Datum Vašeho prvního očkování bude stanoveno po vzájemné domluvě.

SÚKL

Zjistit více na stránkách SÚKL