
VZTEKLINA
Vzteklina je velice závažným virovým onemocněním centrálního nervového systému. Toto onemocnění je přenášeno ze zvířat na člověka a je charakterizováno skoro stoprocentní úmrtností.
Jak se vzteklina přenáší?
K přenosu dochází skrz sliny zvířete a to pokousáním, poškrábáním či kontaktem slin s porušenou kůží či sliznicí.
Zdroj nákazy
Zdrojem nákazy jsou nejčastěji psi, opice, lišky, netopýři a jiní teplokrevní savci (např. skunci, vlci apod.)
Jak se vzteklina projevuje?
Mezi počáteční příznaky patří bolesti v místě poranění, neklid, horečka, bolest hlavy, svalů či nadměrné slinění. Příznaky vztekliny se rychle stupňují a přechází až do paralýzy svalů a křečí. Vlivem bolesti polykacích svalů dochází k hydrofobii. Křeče se rozšiřují po celém těle a postupně přechází v obrny.
Vakcína Verorab
Vakcína verorab slouží k ochraně proti vzteklině jak před expozicí, tak po expozici viru vztekliny. Slouží k prevenci vztekliny jak u dětí, tak u dospělých. Vakcína se aplikuje do horní části paže.
Pro koho je vakcína určena?
Preexpoziční ochrana, tzn. před potencionální nákazou virem vztekliny, je určena pro všechny osoby, které jsou v trvalém riziku nákazy virem vztekliny, příkladem jsou pracovníci v laboratořích pracujících s viry. Dále je doporučeno, aby se očkovali veterináři a jejich pomocníci, osoby pečující o zvířata a dospělí a děti, kteří se chystají odjet do endemické oblasti.
Postexpoziční profylaxi je nutno zahájit co nejdříve po podezření na expozici vztekliny.
Očkovací schéma
Preexpoziční profylaxe – aplikují se 3 dávky vakcíny, a to v den 0, 7 a 28.
Přeočkování
Posilovací dávka se aplikuje za 12 měsíců po třetí dávce, další přeočkování se koná, co pět let.