OČKOVACÍ CENTRUM LÉKAŘSKÉ FAKULTY OU - OČKOVACÍ CENTRUM PRO VEŘEJNOST

Spalničky, příušnice, zarděnky

Spalničky, příušnice, zarděnky

SPALNIČKY, ZARDĚNKY, PŘÍUŠNICE

Spalničky

Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění doprovázeno typickou vyrážkou. Nebezpečnou komplikací spalniček je zápal plic, infekce středního ucha nebo také zánět mozkových blan. Kvůli nízké proočkovanosti se spalničky stále v populaci vyskytují, přitom jde o onemocnění, které by se dalo očkováním celosvětově vymýtit.

Jak se projevují spalničky?

V prvních dnes se spalničky projevují horečkou a zánětem spojivek. Dále se objevuje typická vyrážka, která začíná za ušima a na záhlaví a postupně se rozšiřuje po celém těle, tato vyrážka přetrvává po dobu čtyř až sedm dní. Na dásních a vnitřní stranách tváří se mohou objevit bílé tečky.

Jak se přenáší spalničky?

K přenosu dochází vzdušnou cestou kapénkami, tzv. kýcháním, kašláním apod. Vzácně také skrz kontaminované předměty. Zdrojem nákazy je člověk.

Zarděnky

Zarděnky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění. Díky plošnému očkování se zarděnky vyskytují minimálně. Nebezpečí tvoří především pro těhotnou ženu, u které může vlivem viru zarděnek dojít k těžkému poškození plodu až k potratu.

Jak se projevují zarděnky?

Onemocnění se projevuje teplotami, zduřením uzlin na šíji a za ušima a typickou vyrážkou. Vyrážka se jako první objevuje v obličeji a postupuje na krk a trup. Až u jedné poloviny nakažených osob, probíhá nemoc bezpříznakově.

Jak se přenáší zarděnky?

K přenosu dochází vzdušnou cestou kapénkami, tzv. kýcháním, kašláním apod. Vzácně také skrz kontaminované předměty. Zdrojem nákazy je člověk.

Příušnice

Příušnice jsou velmi nakažlivé virové onemocnění, které se projevuje zduřením příušních žláz. Závažným následkem příušnic může být trvalá hluchota. Vyskytují se na celém světě, u nás díky celoplošnému očkování počet nákaz příušnicemi klesá.

Jak se projevují příušnice?

Příušnice se projevují horečkou, únavou a zduřením příušních žláz (buď jedné nebo obou), případně slinných, podjazykových či podčelistních žláz. Toto zduření je doprovázeno vysokou bolestivostí. Komplikací může být trvalá hluchota nebo také jednostranný či oboustranný zánět vaječníků nebo varlat, což může vést až k neplodnosti.

Jak se přenáší příušnice?

K přenosu dochází vzdušnou cestou kapénkami, tzv. kýcháním, kašláním apod. Zdrojem nákazy je člověk.

M-M-RvaxPro

Vakcína proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím určena pro osoby od 12 měsíců věku. Za zvláštních podmínek lze také podávat dětem od 9 měsíců věku. Vakcína se aplikuje do horní části paže.

Očkovací schéma

Děti od 12 měsíců věku a starší: první dávka se aplikuje ve zvolený den a druhá dávka se aplikuje s rozestupem alespoň týdny po první dávce. Druhá dávka se aplikuje dle oficiálních doporučení a epidemiologické situace.

Děti 9 až 12 měsíců věku: očkuje se dle oficiálních doporučení a epidemiologické situace.

Přeočkování

Nebylo stanoveno.

Priorix

Vakcína proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím určena pro děti od 9 měsíců a starším, dospívajícím a dospělým. Aplikuje se do horní části paže.

Očkovací schéma

Děti: podávají dvě dávky dle oficiálních doporučení a epidemiologické situace.

Dospělé osoby: jsou očkovány 1-2 dávkami dle individuálního posouzení.

Přeočkování

Dle posouzení lékaře.

OBJEDNAT K OČKOVÁNÍ

Vakcína M-M-RvaxPro

OBJEDNAT K OČKOVÁNÍ

MOMENTÁLNĚ NEDOSTUPNÉ

Vakcína PRIORIX

SÚKL

Zjistit více na stránkách SÚKL