OČKOVACÍ CENTRUM LÉKAŘSKÉ FAKULTY OU - OČKOVACÍ CENTRUM PRO VEŘEJNOST

Břišní tyfus

Břišní tyfus

shutterstock_1091021354

BŘIŠNÍTYFUS

Břišní tyfus je akutní infekční onemocnění způsobené bakterií Salmonella typhi, které se projevuje jako hořečnaté onemocnění s bolestmi hlavy a svalstva, dále se objevuje zácpa a později průjem s krvavou stolicí. U malého procenta osob, cca 3-4 %, dochází k celoživotnímu nosičství.

Výskyt

Břišní tyfus se vyskytuje především v zemích s nízkým hygienickým standardem, včetně rozvojových zemí Asie, Afriky a Střední a Jižní Ameriky navštěvovaných turisty. Ve vyspělých zemích se břišní tyfus vyskytuje převážně jako importovaná nákaza. Ročně břišním tyfem onemocnění asi 20 milionů lidí a téměř půl milionu nemoci podlehne.

Přenos onemocnění

Nemoc se přenáší nejčastěji prostřednictvím kontaminované vody nebo potravin. Méně často dochází k přenosu přímo od nemocného člověka.

Typhim vi

Vakcína proti břišnímu tyfu, určena pro dospělé a děti od 2 let věku. Očkuje se do horní části paže.

Pro koho je vakcína určena?

Především pro ty osoby, které cestují do oblastí, kde se toto onemocnění vyskytuje, migrující osoby a zdravotnické pracovníky.

Očkovací schéma

Ochranu proti břišnímu tyfu zajišťuje již jedna dávka vakcíny.

Přeočkování

Přeočkování se provádí při trvajícím riziku (tj. zejména cestách do rozvojových zemí) nákazy každé tři roky.

Omezení a doporučení

V době očkování nesmíte být akutně nemocní, po očkování se nedoporučuje fyzická zátěž či návštěva sauny, solária a větší konzumace alkoholických nápojů.

Po očkování se mohou vyskytnout nežádoucí účinky jako bolest a vyrážka v místě pichu, bolest hlavy, horečka či únava. Tyto nežádoucí účinky jsou popsány v příbalovém letáku přípravku.

OBJEDNAT K OČKOVÁNÍ

Očkování proti břišnímu tyfu

SÚKL

Zjistit více na stránkách SÚKL