OČKOVACÍ CENTRUM LÉKAŘSKÉ FAKULTY OU - OČKOVACÍ CENTRUM PRO VEŘEJNOST

Japonská encefalitida

Japonská encefalitida

japonská enc.

JAPONSKÁ ENCEFALITIDA

Japonská encefalitida je infekční virové onemocnění mozku přenášené komárem.  Vyskytuje se v některých oblastech Asie a v Austrálii. Onemocnění většinou probíhá bez klinických známek či mírně, může se ale rozvinout v zánět mozkových blan, po kterém mohou dlouhodobě přetrvávat neurologické problémy.

Jak se projevuje japonská encefalitida?

Většinou probíhá bez klinických známek. Pokud dojde k rozvoji zánětu mozkových blan, onemocnění se projevuje vysokými horečkami, zimnicí a bolesti hlavy a kloubů.

Jak se přenáší japonská encefalitida?

K přenosu dochází bodnutím infikovaným komárem.  Komáři se vyskytují v oblasti vodních ploch a rýžových polí, proto je nemoc častá v zemědělských oblastech.

Vakcína Ixiaro

Vakcína Ixiaro poskytuje ochranu proti japonské encefalitidě, je určena pro dospělé, dospívající, děti a kojence od 2 měsíců věku. Aplikuje se do horní části paže.

Očkovací schéma

U očkování proti japonské encefalitidě lze využít buď základního nebo zrychleného schématu, zrychleného schématu můžou využít pouze osoby ve věku 18 až 65 let. Očkování je nutno dokončit minimálně jeden týden před potenciální expozicí viru japonské encefalitidy.

Základní schéma: první dávka se aplikuje ve zvolený den a druhá dávka 28 dní po první dávce.

Zrychlené schéma: první dávka se aplikuje ve zvolený den a druhá dávka 7 dní po první dávce.

Přeočkování

Je doporučeno se nechat přeočkovat během druhého roku (tzn. za 12 až 24 měsíců).

OBJEDNAT K OČKOVÁNÍ

Očkování proti nemoci

SÚKL

Zjistit více na stránkách SÚKL