OČKOVACÍ CENTRUM LÉKAŘSKÉ FAKULTY OU - OČKOVACÍ CENTRUM PRO VEŘEJNOST

Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku

Cartoon with uterus health concept on green background, Sick uterus

RAKOVINA DĚLOŽNÍHO ČÍPKU, HPV

HPV, jinak lidský papilomavirus, je celosvětově rozšířená nákaza, se kterou se v životě setká 80 % žen a 50 % mužů. Existuje přes 200 typů HPV, z toho 40 typů postihuje pohlavní orgány. HPV může vyvolat rakovinu děložního čípku.

Jak se projevuje HPV?

Může se projevovat bez příznaků (až u 80 % nakažené populace), ale také příznaky, jako jsou genitální bradavice, ale také bradavice na rukou či nohou. Některé typy také vedou ke vzniku rakoviny nejen děložního čípku, ale také anu, penisu, nebo hlavy a krku.

Jak se přenáší HPV?

K přenosu dochází pohlavním stykem, ale také kontaktem rukou a úst s pohlavními orgány, např. dotykem či třením. Zdrojem je člověk.

Cervarix

Vakcína proti určitým onkogenním typům HPV určena pro chlapce i dívky od 9 let. Aplikuje se do horní části paže.

Očkovací schéma

Děti ve věku 9 až 14 let se očkují dvěma dávkami. První dávka se aplikuje ve zvolený den a druhá v rozestupu 5 až 13 měsíců po první dávce.

Osoby od 15 let se očkují třemi dávkami. První dávka se aplikuje ve zvolený den, druhá dávka s měsíčním rozestupem po první dávce a třetí dávka se aplikuje 6 měsíců po druhé dávce.

Přeočkování

Přeočkování nebylo stanoveno.

Gardasil

Vakcína proti onkogenním typům HPV určena pro chlapce i dívky od 9 let věku. Jedná se o čtyřvalentní vakcínu, takže proti lidským papilomavirům typu 6, 11, 16 a 18. Očkuje se do horní části paže.

Očkovací schéma

Děti ve věku 9 až 13 let: první dávka se aplikuje ve zvolený den a druhá 6 měsíců po první dávce.

Děti ve věku 14 let a starší: aplikují se tři dávky. První dávka se aplikuje ve zvolený den, druhá dávka s rozestupem 2 měsíce a třetí dávka 6 měsíců po druhé dávce.

Přeočkování

Nebylo stanoveno.

Gardasil 9

Vakcína proti onkogenním typům HPV určena pro chlapce i dívky od 9 let věku.  Tato vakcína chrání proti devíti typům HPV a to proti 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 a 58. Očkuje se do horní části paže.

Očkovací schéma

Děti ve věku 9 až 14 let: první dávka se aplikuje ve zvolený den a druhá dávka s rozestupem 5-13 měsíců. Lze také využít tří dávkového schématu, kdy se první dávka aplikuje ve zvolený den, druhá dávka za 2 měsíce a třetí dávka se aplikuje za 6 měsíců po první dávce.

Osoby starší 15 let: aplikují se tři dávky. První dávka se aplikuje ve zvolený den, druhá dávka za 2 měsíce a třetí dávka se aplikuje za 6 měsíců po první dávce.

Přeočkování

Nebylo stanoveno.

OBJEDNAT K OČKOVÁNÍ

Vakcína CERVARIX

OBJEDNAT K OČKOVÁNÍ

MOMENTÁLNĚ NEDOSTUPNÉ

Vakcína GARDASIL

OBJEDNAT K OČKOVÁNÍ

Vakcína GARDASIL9

SÚKL

Zjistit více na stránkách SÚKL