OČKOVACÍ CENTRUM LÉKAŘSKÉ FAKULTY OU - OČKOVACÍ CENTRUM PRO VEŘEJNOST

Virová hepatitida B

Virová hepatitida B

patient at haemodialysis

VIROVÁ HEPATITIDA typu B

Virová hepatitida typu B je infekční zánět jater, který může přecházet do chronického průběhu, během kterého může dojít ke vzniku jaterní cirhózy a hepatocelulárního karcinomu. Průběh virové hepatitidy typu B je většinou delší a těžší než u virové hepatitidy typu A, tím pádem dochází i k více úmrtím.

Kde se vyskytuje VHB?

Výskyt virové hepatitidy typu B je celosvětový. V České republice je dlouhodobě zaznamenán příznivý trend nemocnosti díky pravidelnému očkování dětí.

Jak se projevuje VHB?

Onemocnění se projevuje podobnými příznaky jako má chřipka, tedy únavou, bolesti kloubů a hlavy, horečkou, dále zvracením, nevolností a nechutí k jídlu. V pozdějším stádiu se objevuje i žloutenka, světlá stolice a tmavá moč. Chronická VHB vzniká u asi 5-10 % pacientů.

Jak se přenáší VHB?

VHB se přenáší tělními tekutinami, především k přenosu dochází přes krev a při pohlavním styku. Také může dojít k přenosu z nemocné matky na dítě během porodu. Nejčastěji k přenosu dochází skrz vpich kontaminovaného materiálu (např. aplikace drog kontaminovanou jehlou) nebo pohlavním stykem.

Vakcína Engerix B

Vakcína proti virové hepatitidě typu B určena pro dospělé a mladistvé od 16 let. Aplikuje se do horní části paže.

Očkovací schéma

Očkuje se třemi dávkami vakcíny, první dávka se aplikuje ve zvolený den, druhá za jeden měsíc a třetí dávka se aplikuje za šest měsíců po první dávce.

Lze se také nechat naočkovat pomocí zrychleného očkovacího schématu, které má dvě varianty:

  • První varianta: první dávka se aplikuje ve zvolená den, druhá dávka za měsíc a třetí dávka za dva měsíce po první dávce. Také se aplikuje čtvrtá dávka za 12 měsíců po první dávce.
  • Druhá varianta: aplikace první dávky probíhá ve zvolený den, druhá dávka se podává za sedm dní, třetí dávka za 21 dní po první dávce a čtvrtá dávka se aplikuje za 12 měsíců po první dávce.

Přeočkování nebylo stanoveno.

Kombinovaná vakcína proti hepatitidám A+B

Osoby dosud neočkované proti hepatitidám mohou využít možnost kombinované vakcíny Twinrix chránící proti hepatitidám typu A i B. Více informací se dozvíte KLIKNUTÍM ZDE.

OBJEDNAT K OČKOVÁNÍ

Očkování proti nemoci

SÚKL

Zjistit více na stránkách SÚKL