OČKOVACÍ CENTRUM LÉKAŘSKÉ FAKULTY OU - OČKOVACÍ CENTRUM PRO VEŘEJNOST

Tetanus

Tetanus

Child's hands on a rusty barbed wire in a sunny green blurry background

TETANUS

Tetanus je akutní onemocnění, které je provázeno ochrnutím kosterního svalstva působením tetanického toxinu. Výskyt tetanu je celosvětový a je častou příčinou úmrtí v rozvojových zemích. Původce onemocnění, Clostridium tetanii, se běžně vyskytuje ve střevě člověka a zvířat, především hovězího dobytka a koní. Do půdy se původce tetanu dostane právě z exkrementů těchto savců a dokáže zde jako spora (vysoce odolné stádium) přetrvat i několik desetiletí.

Jak se projevuje tetanus?

Tetanus se projevuje záškuby, křečemi a ztuhlostí svalů. Křeče nejdříve postihují obličejové svaly, později svaly zádové, svaly šíje a břicha, poté se křeč může přesunout na dýchací cesty. Pro člověka jsou tyto křeče velmi bolestivé, a to je plně při vědomí. Pacient je ohrožen selháním srdce či fatální asfyxií.

Jak se tetanus přenáší?

K přenosu dochází kontaktem poraněné kůže se sporou (velmi odolným stádiem) původce tetanu. Původce tetanu se může vyskytovat například v hlíně, prachu či ním může být kontaminovaný předmět, např. hřebík nebo trn. Velmi nebezpečné jsou úrazy v zemědělství. Zdrojem nákazy je střevní trakt lidí a zvířat.

Vakcína Vacteta

Vakcína proti tetanu, která se využívá v rámci základního očkování, přeočkování nebo jako poúrazová ochrana. Je určena pro osoby od dvou let. Očkuje se do horní části paže.

Očkovací schéma

Základní očkovací schéma se skládá ze tří dávek. První dávka se aplikuje ve zvolený den, druhá dávka po 4 až 6 týdnech po první dávce a třetí dávka po 6 až 12 měsících po druhé dávce. Toto se týká osob, které dosud nebyly proti tetanu očkovány, nebo v případě, že u nich od posledního očkování uplynula dlouhá doba. Při dodržení lhůt pravidelného přeočkování (viz. níže) není třeba aplikovat schéma od začátku.

Přeočkování

Rutinně se přeočkování dospělých doporučuje po 10-15 letech od posledního očkování. U osob nad 60 let je doporučeno se nechat přeočkovávat po 10 letech.

Kombinovaná vakcína proti tetanu, záškrtu a černému kašli

Pro ochranu před tetanem lze také využít očkování kombinovanou vakcínou, která kromě tetanu poskytuje ochranu také proti záškrtu a černému kašli. K dispozici jsou vakcíny Adacel nebo Boostrix. Pro více informací o černém kašli a kombinovaných vakcínách přejděte na stránku KLIKNUTÍM ZDE. Pro více informací o záškrtu a kombinovaných vakcínách přejděte na stránku KLIKNUTÍM ZDE.

OBJEDNAT K OČKOVÁNÍ

OMEZENÁ DOSTUPNOST

Vakcína Adacel / Boostrix

OBJEDNAT K OČKOVÁNÍ

OMEZENÁ DOSTUPNOST

Vakcína Adacel Polio