OČKOVACÍ CENTRUM LÉKAŘSKÉ FAKULTY OU - OČKOVACÍ CENTRUM PRO VEŘEJNOST

Plané neštovice

Plané neštovice

neštovice

PLANÉ NEŠTOVICE

Plané neštovice jsou virové hořečnaté onemocnění s kožními projevy ve formě puchýřů. Toto onemocnění je velmi nakažlivé a většina dětí tuto nemoc prodělá do 10 roku. Nejpostiženější skupinou jsou předškolní a mladší školní děti.

Jak se projevují plané neštovice?

Nemoc se projevuje charakteristickou vyrážkou, která je doprovázena zvýšenou teplotou a únavou. Výsev první začíná v oblasti hrudi, na hlavě a ve vlasové části v hlavy a postupně se rozšiřuje po celém těle. Vyrážky se přeměňují v puchýřky a ty pak praskají a zasychají stroupkem. Onemocnění bývá většinou bez komplikací. Závažnější průběh může probíhat u dětí s poruchou imunity, kde se jako komplikace může objevit zápal plic nebo zánět mozkových blan.

Plané neštovice jsou velmi nebezpečným onemocněním pro těhotné ženy, která onemocnění v prvních třech měsících těhotenství nebi před porodem.  Vzniká zde vysoké riziko vážného onemocnění plodu nebo také riziko potratu.

Jak se přenáší plané neštovice?

Plané neštovice se přenáší kapénkami, tzv. kašláním, kýcháním či smrkáním. Často se nemoc šíří v kolektivech. Zdrojem nákazy je nemocný člověk.

V našem očkovacím centru se lze nechat naočkovat vakcínou Varilrix.

Vakcína Varilrix

Vakcína proti planým neštovicím určena pro děti od 12 měsíců, v některých případech od 9 měsíců věku a také pro dospělé osoby, které jsou v blízkém kontaktu s ohroženými pacienty. Očkuje se do horní části paže.

Očkovací schéma

První dávka se aplikuje ve zvolený den a druhá dávka s odstupem minimálně 6 týdnů po první dávce.

Přeočkování

Nebylo stanoveno.

OBJEDNAT K OČKOVÁNÍ

Očkování proti nemoci

SÚKL

Zjistit více na stránkách SÚKL