OČKOVACÍ CENTRUM LÉKAŘSKÉ FAKULTY OU - OČKOVACÍ CENTRUM PRO VEŘEJNOST

Herpes Zoster

Herpes Zoster

herpes_zoster_303

HERPES ZOSTER

Herpes zoster je kožní infekční onemocnění, které je způsobeno lidským herpetickým virem varicella-zoster, který v organismu přežívá po prodělání planých neštovic. U osob starších 50 let je více než 60% pravděpodobnost k propuknutí pásového oparu.

Jak se projevuje toto onemocnění?

Projevuje se bolestivou vyrážkou, ta se obvykle vyvíjí na jedné straně těla (často obličej, trup), dále se objevuje horečka, bolesti hlavy, zimnice či žaludeční nevolnost.  Puchýřky se objevují během 7 až 10 dnů a vymizí do 2 až 4 týdnů. Puchýřky brzy prasknou a jejich obsah je infekční pro osoby, které ještě neprodělaly plané neštovice.

U některých osob může bolest pásového oparu přetrvávat i několik měsíců či roků, tuto dlouhotrvající bolest nazýváme postherpetickou neuralgií. Mezi další komplikace patří postižení sluchového nervu, postižení rohovky až slepota nebo také zánět mozečku, mozkových plen a mozku. Riziko onemocnění se zvyšuje věkem.

Jak se přenáší toto onemocnění?

U každé osoby, která prodělala plané neštovice může vzniknout pásový opar. Po prodělání planých neštovic zůstává v těle „spící“ virus (virus planých neštovic je stejný jako původce pásového oparu) a ten se může kdykoliv reaktivovat a způsobit pásový opar.

Vakcína Shingrix

Vakcína proti pásovému oparu je určena osobám starším 50 let, případně osobám starším 18 let s poruchou imunity. Vakcína chrání proti pásovému oparu, neslouží jako prevence před planými neštovicemi (primoinfekcí virem varicella zoster).

Očkovací schéma

První dávka se aplikuje ve zvolený den a druhá dávka s odstupem 2 měsíců.

Přeočkování

Nebylo stanoveno.

OBJEDNAT K OČKOVÁNÍ

Očkování proti nemoci

SÚKL

Zjistit více na stránkách SÚKL