ZÁŠKRT
Záškrt je bakteriální infekční onemocnění, které postihuje horní dýchací cesty. Původce tohoto onemocnění je bakterie, která produkuje toxin dráždivý pro sliznice, zde pak dochází ke smrti buněk a na sliznici krku a nosohltanu se tvoří pablány (povlaky). Díky očkování se v průběhu let snížil výskyt záškrtu na minimální hodnoty, pokud však proočkovanost v populaci klesá, dochází opět k výskytu záškrtu a rozsáhlým epidemiím.
Jak se projevuje záškrt?
Projevuje se horečkou, slabostí a bolením v krku. Na sliznici se tvoří povlaky, které způsobují horší dýchání a polykání. Povlaky mohou ucpat horní cesty dýchací a způsobit udušení pacienta v průběhu několika hodin. Toxin taktéž může napadat srdce a způsobit srdeční selhání.
Jak se přenáší záškrt?
K přenosu dochází kapénkovou infekcí, například kašláním či kýcháním. Někdy k přenosu může dojít prostřednictvím kontaminovaných předmětů.
Vakcína Adacel
Vakcína Adacel proti tetanu, záškrtu a černému kašli se používá jako posilovací dávka po základním očkování pro osoby od čtyř let. Vakcína se očkuje do horní části paže.
Očkovací schéma
Očkuje se jednou dávkou ve zvolený den.
Přeočkování
Očkování je možno opakovat v 5 až 10letých intervalech pro posílení imunity.
Vakcína Boostrix
Vakcína Boostrix proti tetanu, záškrtu a černému kašli se používá jako posilovací dávka po základním očkování pro osoby od čtyř let. Vakcína se aplikuje do horní části paže.
Očkovací schéma
Očkuje se jednou dávkou ve zvolený den.
Přeočkování
V intervalech daných oficiálními doporučeními, obvykle každých 10 let.