OČKOVACÍ CENTRUM LÉKAŘSKÉ FAKULTY OU - OČKOVACÍ CENTRUM PRO VEŘEJNOST

Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida

klíšťová enc.

KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA

Co to je klíšťová encefalitida?

Klíšťová encefalitida je infekční onemocnění způsobené virem, který napadá nervovou soustavu a způsobuje zánět mozku.

Jak se projevuje klíšťová encefalitida?

Má dvoufázový průběh, kdy v první fázi se projeví pouze jako nachlazení, poté pocit nachlazení odezní a rozvíjí se postižení nervového systému.

Jaké komplikace klíšťová encefalitida způsobuje?

Virus klíšťové encefalitidy může způsobit závažné infekce mozku, míchy nebo mozkových plen. Důsledkem této nemoci může vzniknout obrna končetin, chronická bolest hlavy, poruchy soustředění, snížená výkonnost či deprese. U některých osob v nejzávažnějších formách může vést ke ztrátě vědomí, kómatu a smrti.

Jak se přenáší klíšťová encefalitida?

Tuto nemoc přenáší klíšťata, která se vyskytují po celém území České republiky, a to nejen v přírodě, ale také ve městě (parky, městská zeleň). K přenosu klíšťové encefalitidy může také dojít při konzumaci syrového mléka od nakažených zvířat nebo při neopatrném vytahování infekčního klíštěte.

Pro koho je vhodné očkování proti klíšťové encefalitidě?

Očkování proti klíšťové encefalitidě je vhodné pro kohokoliv, kdo žije na území ČR v oblastech s výskytem klíšťové encefalitidy.

V našem očkovacím centru se lze očkovat vakcínami – Encepur pro dospělé a FSME Immun adult. Obě vakcíny jsou určeny pro dospělé a očkují se do horní části paže.

FSME Immun adult

Pro koho je vakcína určena?

Tato vakcína slouží k ochraně proti viru způsobujícím klíšťovou encefalitidu, je vhodná pro osoby starší 16 let věku.

Kdy je vhodné se nechat naočkovat?

Vakcína se podává ve třech injekčních dávkách, vhodné je se nechat naočkovat v zimních měsících, aby byla zajištěna ochrana v rizikových měsících jako je jaro či léto. Třetí dávka uzavírá základní očkování.

Běžné očkovací schéma

Vakcínou se lze nechat očkovat dle běžného očkovacího schématu či zrychleného. V běžném očkovacím schématu se očkuje v následujícím rozestupu: první dávka se aplikuje ve zvoleném datumu, druhá dávka se aplikuje za 1 až 3 měsíce a třetí dávka se aplikuje za 5 až 12 měsíců po druhé dávce.

Zrychlené očkovací schéma

Dle zrychleného očkovacího schématu se očkuje v rozestupu: první dávka ve zvoleném datumu, druhá dávka za 14 dní a třetí dávka za 5 až 12 měsíců po druhé dávce.

Je nutné se nechat přeočkovat?

Ochrana není celoživotní a je potřeba se nechat pravidelně přeočkovat. Přeočkování se koná po třech letech od podání třetí dávky, další přeočkování se provádí po 3 až 5 letech bez ohledu na to, zda byly předchozí dávky aplikovány v základním či zrychleném schématu.

Jaké vedlejší účinky můžou po aplikaci vakcíny vzniknout?

Po očkování se můžou dostavit bolesti hlavy, svalů, zarudnutí kůže a otok v místě vpichu injekce nebo také bolest v místě vpichu injekce. Aplikace vakcíny může být spojena s nežádoucími účinky, které jsou popsány v příbalovém letáku přípravku.

FSME Immun 0,25 (Junior)

Vakcína proti klíšťové encefalitidě určená pro děti od 1 roku do 15 let. Vakcína se aplikuje do horní části paže.

Očkovací schéma

Schéma základního očkování

Očkovací schéma se skládá ze tří dávek vakcíny. První dávka se aplikuje ve zvolený den, 2. dávka 1-3 měsíce po první dávce, 3. dávka se aplikuje 5-12 měsíců po druhé dávce. První přeočkování by se mělo provést 3 roky po aplikaci třetí dávky. Následné přeočkování je prováděno každých 5 let.

Zrychlené očkovací schéma

Při zrychleném imunizačním schématu se 2. dávka aplikuje 14 dní po první dávce.
První přeočkování by se mělo provést 3 roky po aplikaci třetí dávky. Následné přeočkování je prováděno každých 5 let.

Encepur pro dospělé

Pro koho je vakcína určena?

Vakcína Encepur pro dospělé slouží k ochraně před virem klíšťové encefalitidy pro osoby starší 12 let.

Kdy se nechat očkovat?

Vakcína se podává v celkem třech samostatných injekcích, vhodnější je začít s vakcinací v chladnějších měsících roku, aby byla zajištěna ochrana proti nemoci během rizikového období, což je jaro a léto.

V jakém schématu se vakcína podává?

Vakcína se může podávat dle dvou schémat, první schéma je běžnější.

První schéma

jedná se o očkování v následujícím rozestupu: první dávka se aplikuje ve zvoleném datumu, druhá dávka se aplikuje za 14 dní až 3 měsíce a třetí dávka se aplikuje za 9 až 12 měsíců po druhé dávce.

Je nutné se přeočkovávat?

Po základní očkovacím schématu je také nutno se nechat přeočkovat. První posilovací dávka se aplikuje po 3 letech po třetí dávce, další přeočkování probíhá u osob ve věku 12-49 let každých 5 let, u osob starších 49 let co 3 roky.

Druhé schéma, tzv. zrychlené

Druhé schéma je tzv. zrychlené očkovací schéma, kdy se očkuje v rozestupu: první dávka ve zvoleném datumu, druhá dávka za 7 dní a třetí dávka se aplikuje za 21 dní po první dávce.

Je nutné se nechat přeočkovat?

I u tohoto schématu je nutno se nechat přeočkovat. První posilovací dávka se aplikuje 12 až 18 měsíců po třetí dávce, další přeočkování probíhá u osob ve věku 12-49 let každých 5 let a u osob starších 49 let každé 3 roky.

Můžou po aplikaci vakcíny vzniknout vedlejší účinky?

Po očkování se můžou dostavit bolesti hlavy, svalů, zarudnutí kůže a otok v místě vpichu injekce nebo také bolest v místě vpichu injekce. Aplikace vakcíny může být spojena s nežádoucími účinky, které jsou popsány v příbalovém letáku přípravku

 

Očkování nabízíme pouze samoplátcům, kdy klienti mohou využít příspěvku na očkování u svých pojišťoven.

OBJEDNAT K OČKOVÁNÍ

Vakcína FSME Immun Adult

OBJEDNAT K OČKOVÁNÍ

Vakcína FSME Immun Junior (1-15 let)

Momentálně NEDOSTUPNÉ

Vakcína ENCEPUR Adult

SÚKL

Zjistit více na stránkách SÚKL